POBIERZ: Zgłoszenie instalacji kasy fiskalnej przez podatnika.
POBIERZ: Wniosek o zwrot kwoty wydatkowanej na zakup kasy dla nie-VATowców.
Co warto wiedzieć przed podjęciem decyzji o zakupie urządzenia fiskalnego, kasy fiskalnej lub drukarki fiskalnej:
1) Nowi podatnicy 2015 - które branże mają obowiązek fiskalizacji ? Obowiązek stosowania kas rejestrujących dotyczy firm, które sprzedają towary i usługi klientom detalicznym, tj. na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolnikom zryczałtowanym. Na podstawie Rozporządzenia obowiązek stosowania kas rejestrujących w 2015 r. wystąpi, bez względu na osiągany obrót, w przypadku podatników świadczących usługi:
• prawnicze (z wyłączeniem notariuszy);
• doradztwa podatkowego (szczegółowo punkt 15.)
• w zakresie opieki medycznej przez lekarzy i lekarzy dentystów;
• naprawy pojazdów silnikowych oraz motorowerów (w tym naprawy opon, ich zakładania, bieżnikowania i regenerowania);
• w zakresie wymiany opon lub kół dla pojazdów silnikowych oraz motorowerów;
• w zakresie badań i przeglądów technicznych pojazdów;
• związanych z wyżywieniem, świadczonych przez stacjonarne placówki gastronomiczne (również sezonowo) oraz usług przygotowywania żywności dla odbiorców zewnętrznych (katering);
• fryzjerskie, kosmetyczne i kosmetologiczne;
2) Urządzenie nowej, czy starej generacji ? Warto sprawdzić u sprzedawcy, czy oferowana kasa (drukarka) fiskalna jest urządzeniem nowej generacji ? W jaki sposób realizowany jest zapis kopii paragonów: drukowane na dodatkowej rolce papieru, czy zapisywane na karcie SD ? Zaletą urządzeń nowej generacji z zapisem elektronicznym na karcie SD jest brak kłopotu z przechowywaniem rolek papieru przez okres 5 lat od wydruku i zmniejszenie zużycia papieru. Jeżeli zależy nam na oszczędności czasu, kłopotu, papieru powinnyśmy wybrać urządzenie z elektroniczną kopią paragonów E (EJ) / SD.
3) Kasa fiskalna, czy drukarka fiskalna ? Jak wybrać właściwy dla specyfiki działania firmy rodzaj urządzenia: kasa fiskalna, czy drukarka fiskalna ?
Kasa Fiskalna jest urządzeniem pracującym samodzielnie. Posiada zaprogramowane wszystkie towary, usługi i ich ceny. Nie wymaga stałego podłączenia z komputerem, pracuje samodzielnie. Cześć bardziej rozbudowanych urządzeń posiada możliwość odczytania ilości sprzedanego towaru do programu magazynowego zainstalowanego na komputerze. W/w funkcja pozwala na pełną kontrolę stanów magazynowych.
Drukarka Fiskalna jest urządzeniem wymagającym stałego podłączenia do komputera i programu magazynowego. Jest to w zasadzie urządzenie bezobsługowe, sterowane wyłącznie komputerem. Idealne rozwiązanie dla firm opierających swoją pracę na komputerowym programie zarządzającym gospodarką magazynową.
4) Łatwa, czy trudna w obsłudze ? Polecamy poprosić sprzedawcę o prezentację sposobu programowania nowego towaru, dodawania kasjerów, wykonywania raportów. Kasy fiskalne starszej generacji posiadają mało przyjazne dla użytkownika funkcje obsługi. Czy z obsługą zakupionej kasy fiskalnej poradzi sobie każdy użytkownik i do zaprogramowania nowych towarów, usług nie będzie konieczności korzystania z instrukcji obsługi, wezwania serwisanta lub podłączenia urządzenia do komputera i programu serwisowego ?
5) Wyświetlanie nazw towarów i usług ? Ważnym pytaniem jest, czy w trakcie prowadzenia sprzedaży na kasie fiskalnej wyświetlane są czytelne nazwy aktualnie sprzedawanego towaru ? Jest to bardzo przydatna funkcja ułatwiająca poruszanie się po bazie towarowej oraz sprawdzania cen towarów zaprogramowanych w kasie.
6) Wyświetlacz ósemkowy, czy alfanumeryczny ? W jaki typ wyświetlacza wyposażona jest kasa fiskalna ? Jeśli jest to tzw. wyświetlacz numeryczny, ósemkowy (8888888888) należy liczyć się z trudną obsługą sprzedaży i programowania. Kasy nowej generacji wyposażane są w wyświetlacze alfanumeryczne, dzięki którym tekst wyświetlany jest czytelnie dla użytkownika. Warto poprosić sprzedawcę o prezentację sposobu poruszania się po funkcjach sprzedaży i programowania kasy.
7) Czy kupić kasę na aukcji, czy lokalnie ? Czy firma oferująca kasy i drukarki fiskalne posiada autoryzację producenta ? Zakup kasy lub drukarki fiskalnej wiąże się z przypisaniem urządzenia tylko do jednego autoryzowanego serwisu. Kupując kasy i drukarki fiskalne w sklepach z odległych regionów polski należy wziąć po uwagę koszty ich obsługi serwisowej. Każde urządzenie fiskalne, zgodnie z aktualnymi przepisami wymaga przeglądu technicznego wykonanego przez autoryzowany serwis minimum jeden raz na 24 miesiące. Przeniesienie serwisu do punktu w innym mieście wiąże się z opłatami pobieranymi przez producenta kasy w wysokości od 123,- do 185,- za jedno urządzenie.
8) Zakup kasy używanej ? Jeśli bierzemy pod uwagę zakup używanej kasy lub drukarki fiskalnej sprawdźmy u sprzedającego, czy w urządzeniu został wymieniony moduł fiskalny i czy posiada ważną homologację producenta ? Niezbędnym dokumentem będzie kopia protokołu wydanego przez właściwy urząd skarbowy i potwierdzenie wymiany modułu fiskalnego wydane przez producenta kasy. Moduł fiskalny przypisany jest dożywotnio do jednego użytkownika (numeru NIP), a jego wymiana to wydatek w wysokości 50-70% wartości nowego urządzenia. Należy również koniecznie sprawdzić ważność legalizacji urządzenia u producenta kasy, którego okres w zależności od modelu wynosi około 3 lat od daty homologacji.
9) Gotowość na walutę EURO ? Decydując się na zakup urządzeń fiskalnych sprawdźmy, czy posiadają funkcję przełączenia na sprzedaż w walucie EURO. Nie należy mylić możliwości sprzedaży w różnych walutach z EUROFISKALIZACJĄ ! W nowej generacji urządzeniach fiskalnych zgodnie z prawem przełączenie na sprzedaż w walucie EURO odbywa się jednorazowo i nieodwracalnie. Funkcja powinna być uruchomiona tylko w przypadku wprowadzenia w Polsce podstawowej waluty EURO.
10) Łatwa wymiana papieru ? Warto poprosić sprzedawcę o prezentację sposobu wymiany papieru ? Jest to ważna czynność, którą zwykle sprzedawca musi wykonywać szybko. Najprostszym, aktualnie stosowanym w urządzeniach nowej generacji mechanizmem jest tzw. mechanizm wrzutowy, nie wymaga on przeciskania papieru przez trudno dostępne rolki napędu.
11) Funkcja kontroli stanów magazynu ? Jeśli planujemy kontrolę stanów magazynowych za pomocą komputera sprawdźmy, czy kasa fiskalna posiada funkcję współpracy z programami magazynowymi ? Należy zwróć również uwagę na maksymalną ilość programowanych towarów. Średnia ilość kodów towarowych małego sklepu, w którym prowadzona jest sprzedaż za pomocą czytnika kodów kreskowych to często liczba przekraczająca 3000 towarów. W średnich sklepach liczba programowanych kodów powinna wynosić minimum 10000 PLU, a dla sklepów samoobsługowych polecamy urządzenia powyżej 15000 PLU
12) Jaka kasa do sprzedaży w terenie ? Jeśli szukamy kasy fiskalnej stosowanej w sprzedaży obwoźnej warto sprawdzić, czy urządzenie posiada możliwość samodzielnego ładowania akumulatora ? Taka funkcja pozwala na zakup kilku akumulatorów i ładowania ich zamiennie bez przerwy w pracy urządzenia.
13) Czy warto kupić najtańsze urządzenie ? Wybierając między jakością, a ceną kas (drukarek) fiskalnych warto zwrócić uwagę, że przy zakupie pierwszych urządzeń fiskalnych w firmie otrzymujemy zwrot z właściwego Urzędu Skarbowego w wysokości 90% poniesionego wydatku (maksymalna kwota zwrotu za jedno urządzenie to 700,-). Decydując się na zakup urządzeń poniżej kwoty 800,- netto automatycznie zmniejszamy kwotę refundacji z US. Przykładowo: kupując urządzenie za 600,- netto otrzymamy refundację w wysokości 540,- (tracimy 160,- z możliwie maksymalnego zwrotu).
14) Czy otrzymamy zwrot za większą ilość urządzeń ? Warto przed zakupem pierwszego urządzenia zaplanować rozwój firmy, czyli docelową ilość potrzebnych kas i drukarek fiskalnych. Deklarując instalację kilku kas w jednej firmie otrzymujemy możliwość uzyskania refundacji z urzędu skarbowego za wszystkie zakupione urządzenia, ale tylko przy pierwej instalacji. Zgodnie z nowym rozporządzeniem od 1 stycznia 2015 roku wszystkie zgłoszone kasy musimy zainstalować i zafiskalizować w podanym terminie, nie ma możliwości sukcesywnego instalowania ich w skali po 1/5 ilości co miesiąc.
15) Jakie czynności doradztwa podatkowego podlegają fiskalizacji ? Zgodnie z Ustawą z dnia 5 lipca 1996 r. o doradztwie podatkowym (Dz.U. 1996 nr 102 poz. 475) czynności doradztwa podatkowego obejmują (Art. 2 ust. 1):
• udzielanie podatnikom, płatnikom i inkasentom, na ich zlecenie lub na ich rzecz, porad, opinii i wyjaśnień z zakresu ich obowiązków podatkowych i celnych oraz w sprawach egzekucji administracyjnej związanej z tymi obowiązkami;
• prowadzenie, w imieniu i na rzecz podatników, płatników i inkasentów, ksiąg rachunkowych, ksiąg podatkowych i innych ewidencji do celów podatkowych oraz udzielanie im pomocy w tym zakresie;
• sporządzanie, w imieniu i na rzecz podatników, płatników i inkasentów, zeznań i deklaracji podatkowych lub udzielanie im pomocy w tym zakresie;
• reprezentowanie podatników, płatników i inkasentów w postępowaniu przed organami administracji publicznej i w zakresie sądowej kontroli decyzji, postanowień i innych aktów administracyjnych w sprawach wymienionych w pkt 1.